Logo Bikeheart

Jak se stát cyklistou

26.04.2018

Jelikož jsem se do blogování pustila hlavně proto, abych inspirovala a motivovala další lidi k jízdě na kole, přináším 8 tipů, jak s cyklistikou začít.

 

1. Pořiďte si kolo

Kolo už možná máte, jen bude chtít trochu péče před prvním šlápnutím do pedálů. Můžete si koupit kolo z druhé ruky nebo pořídit fungl nové. O výběru kole už na blogu jeden článek mám, teď se může opět hodit. :) V každém případě si nechte kolo seřídit a zkontrolovat v odborném bike servisu, ať máte jistotu, že je vše v cajku!

 

2. Pořiďte si helmu

Kromě kola myslete také na helmu! Bez ní nikam nevyrážejte, vážně ne. Jejich cena začíná už na stokorunách a v dnešní době je na výběr z tolika designů, že vám určitě některá padne do oka.

 

3. Naplánujte si čas na první kilometry

Najděte si ve svém nabitém programu několik hodin v týdnu na jízdu na kole. Zapište si to do diáře, ať vám čas neukradne jiná aktivita. Na kole můžete jezdit do práce (a zapojit se do soutěže Do práce na kole, kterou pořádá spolek Auto*Mat), užít si hodinku jízdy po práci, nebo vyrazit s přáteli na projížďku o víkendu. Začněte pozvolna, ať vás příliš náročný terén nebo příliš rychlé tempo spolujezdců neodradí.

 

4. Naplánujte si vhodnou trasu

Než se s novým kolem pořádně sžijete, vyhněte se silnicím s hustým provozem. Raději volte cyklostezky mimo silnice, lesní a polní cesty. S plánováním tras vám pomůžou mapy.cz, kde při plánování trasy zaškrtnete volbu horské kolo.

 

5. Pořiďte si sporttester

Sledování výsledků a pokroků vám usnadní computer nebo sporttester. Kromě ujeté vzdálenosti, aktuální a průměrné rychlosti umí měřit nastoupané metry, sledovat srdeční tep a pomocí GPS zaznamenávat trasu. Já používám sporttester Garmin Forerunner. Sledování vaší aktivity vás bude motivovat k překonávání sebe sama. Když uvidíte, kolik už jste toho najezdili, budete mít chuť pokračovat. Díky GPS se můžete s ostatními dělit o nově objevené trasy.

 

 

6. Jezděte v partě

Najděte ve svém okolí pár přátel, kteří by s vámi vyrazili na kolo a naplánujte si společný výlet. V partě je větší zábava, poznáte nové lidi a trasy. Nemusí vás jezdit hned 10, můžete začít ve 2 a postupně přibírat další parťáky. Pořádám vyjížďky v Plzni a vyrážíme každou neděli (někdy sobotu) v 10.00 od Štruncáků, tak se můžete přidat. Na fb je pár fotek z minulých výletů. :)

 

 

7. Odpočívejte

Málem bych zapomněla! Kromě ježdění se musí taky odpočívat. Hoďte občas nohy nahoru a relaxujte. Ať to zase moc nepřeháníte. ;) Super relax je sauna, plavání nebo masáž. Svaly potřebují čas na regeneraci.

 

8. Přihlaste se na závody

Chcete poměřit síly s ostatními cyklisty? Tak se vydejte na závody pro veřejnost. Každý rok jich je víc a víc: ZÁVODY 2018. Vyberte si trasu a náročnost, na kterou se cítíte a jeďte!

 

Tak co, je tenhle článek užitečný? Dejte vědět, jak jste na tom s cyklistikou vy a co by vás zajímalo v dalším článku.

Tags:

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru
Please reload

Nejnovější příspěvky
Please reload

Hledání podle štítků
Please reload