První pomoc (nejen) pro cyklisty

Jezdit na kole je v první řadě zábava, ovšem občas to někde ujede, podklouzne, nebo se ti do cesty postaví strom. Vždycky je fajn mít s sebou parťáka, který ti pomůže zpátky na nohy. Co dělat, když se po pádu kámoš nezvedá, krvácí nebo upadá do bezvědomí? Hlavní je nezmatkovat, a pak je skvělé vědět, jak jednat, než přijedou záchranáři.

Původně jsme měli v plánu uspořádat již 4. Kurz první pomoci (nejen) pro cyklisty, během kterého by nám Vítek Kříž ze Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje připomněl základní pravidla první pomoci, ale úplně to neklaplo. Ne každý z vás mohl být na těch předchozích, tak to zásadní shrneme tady:

Kámoš je v v bezvědomí, nedýchá

Tohle se může stát po pádu na hlavu, při infarktu, změně hladiny krevního cukru apod. Člověk nedýchá, nebo jen lapá po dechu, nereaguje na vnější podněty (ani na štípnutí, zatřesení). První, co je třeba udělat, je položit ho na záda na rovný tvrdý podklad. Když má klasickou helmu, sundáme ji. Pokud má integrálku, musí na to být 2 – jeden člověk vloží dlaně do helmy kolem tváří a drží zraněnému hlavu, druhý člověk opatrně sundá helmu.

Postup sundavání integrální helmy ve dvojici

Pak zraněnému zakloníme hlavu, aby byly průchodné dýchací cesty a zavoláme záchranáře na čísle 155. Telefon dáme na hlasitý odposlech a začneme s resuscitací:
Klekneme si vedle hrudníku postiženého a oběma dlaněmi na sobě stlačujeme střed hrudníku do hloubky až 5 cm – jo, můžou prasknout žebra, ale to je v tomhle případě banalita.

Masáž srdce

Za minutu bychom měli hrudník stlačit 100x až 120x. Zachránce udatný to musí vydržet co nejdéle, když je to možné, druhý zachránce během masáže srdce provede umělé dýchání jen v případě, že resuscitovaného člověka zná a je si na 100 % jistý, že se nemůže ničím nakazit. V každém případě masáž srdce nesmí přestat – nejlépe do příjezdu záchranářů. Jak si to nejlépe zapamatovat – podle tohohle videa. Pumpuj do rytmu písničky Stayin’ Alive!

Kámoš hodně krvácí

Tím nemyslíme škrábanec, na kterém se po chvilce vytvoří strup, ale tepenné krvácení, kdy je ztráta krve rychlá. Zavoláme záchranku. Poraněného posadíme nebo položíme a krvácející končetinu zvedneme nad úroveň srdce. Pak se snažíme zastavit krvácení – buď vložením prstů do krvácejcí rány (ideálně v gumových rukavicích), nebo použitím tlakového obvazu. Ten se skládá ze sterilní vrstvy (nebo toho, co s sebou máte nejčistší), savé vrstvy a upevňovací vrstvy, která ty předchozí dvě pořádně přichytí na ránu. Když ani tohle nestačí a krev pořád prosakuje, použije se zaškrcení. Končetina se zaškrcuje vždy v té části, kde je jen jedna kost. Takže při krvácení lýtka se zaškrtí až stehno a při krvácení předloktí zaškrtíme až paži nad loktem. K zaškrcení se používá pruh látky nebo gumy a škrcení musí být velmi pevné. Takové, aby do končetiny prostě netekla krev. Ta je pak bez pulsu, bledá a studená. Pokud je to možné, zaškrcenou končetinu chladíme. Zapeklitá situace je ve chvíli, kdy člověk krvácí z krku. Škrcení by mohlo být fatální, a tak je jediný způsob vázat “škrtidlo” přes protilehlou zdviženou paži.

Výklad k zastavení krvácení z krku

Kámoš má otřes mozku

Náraz do stromu, na kámen, pád na zem – to všechno bolí a navíc z toho může být otřes mozku. Při tom je člověk chvilku v bezvědomí, pak je dezorientovaný, bolí ho hlava, může zvracet a nemusí si pamatovat, co se stalo. Když omdlívá, položíme ho na záda a zvedneme mu nohy. Snažíme se poraněného uklidnit, a pokud není schopný nasednout na kolo a dojet k autu s pomocí, zavoláme mu záchranku. Když se dokáže dopravit do civilizace a už se cítí docela ok, stejně je lepší navštívit nemocnici, aby se vyloučilo krvácení do mozku.

A co zlomená klíční kost?

Zafixovat ruku do trojcípého šátku, dopravit se k autu s pomocí a hurá do nemocnice.

Fixace ruky při zlomenině klíční kosti

Kurz ještě zopakujeme, protože občas není čas ztrácet čas a znalost první pomoci může někomu zachránit život.

Do té doby si stáhněte aplikaci Záchranka, která vám v případě nouze řekne, co dělat, záchranářů nebo horské službě napoví, kde se nacházíte a ještě v sobě má lokátor nemocnic, zubních pohotovostí, lékáren i defibrilátorů.